forum.intikal_turkey
Moderatör aLımLarı BaşLamıştır ArkadaşLar
duyruLar Kısmına Başvu YapıLacaktır...

intikal_turkey

SaygıLarımLa...

forum.intikal_turkey

forum
 
AnasayfaSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Eşler Birbirleriyle Denenir

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
irem

avatar

Aktiflik :
10 / 99910 / 999

Mesaj Sayısı : 136
Kayıt tarihi : 13/06/10

MesajKonu: Eşler Birbirleriyle Denenir   C.tesi Haz. 19, 2010 1:15 am

Evdeki duruma göre eşler birbirleriyle denenip imtihan olur ve idare eden, sabreden, fedakârlık yapan kazanır. Tabii Şimdikiler bunu ezilme olarak kabul edebilir ve "Ezdirmem sana kendimi" diyen şarkılardaki, güya kendini kanıtlama olarak ifade edilen felsefelere kapılıp yuvasını tarumar ede­bilir. Sonra da hayatı hem kendine hem hayat arkadaşına ze­hir eder.

Hal böyle olunca da kimse mutlu olamadan peş peşe imtihanlar kaybedilir. Kur'an-ı Kerim'de bu hususa işaret edilerek:
"Ey iman edenler! Şu bir gerçek ki, eşlerinizin ve evlatla­rınızın içinden size bir düşman vardır. Onlara karşı dikkatli olun!..Eğer affeder, ellerini tutar, hatalarını görmezden gelirseniz, Kuşkusuz, Allah da affedici, merhamet edici olur." (Teğabün Suresi, 64/14) buyrularak, aile içinde meydana gelen kavga ve geçimsiz­liklerin, dargınlık ve kırgınlıkların, büyütülüp ileri seviyelere taşınmadan, sevgi ve hoşgörü ile söndürülmesine, hataların başa kakılmadan, kavga etmeden, karşı tarafı incitmeden ba­ğışlanması gerektiğine dikkat çekiliyor.


Böylece aile içi olabi­lecek kötü şeylerin, iyi yolla halledilebileceği de anlatılmış oluyor. Aile içi düşman ise, sürekli ortalığı karıştıran şeytan­dır veya şeytana kapı açan çocuk, hanım veya erkektir. Roller ve oyuncular duruma ve zamana göre sürekli değişir.

Kur'an-ı Kerim'de, mallar, eşler ve evlatların birer imti­han olduğuna ve büyük mükâfatın Allah tarafından verilece­ğine dikkat çekiliyor.(Teğabün Suresi, 64/14; Enfal Suresi, 8/28). Büyük mükâfata göz dikenler ise, bu dünya hayatını çok ciddiye almaz ve az durup öbür tarafa göçeceğini bildiği için durumu idare etmeye özen gösterir.Bu dünyada yaşa­yan bir ahiret yolcusunun yapabileceği en güzel şey de bu ol­sa gerektir. Zaten kişi ailesiyle ve çoluk çocuğu ile imtihana çekileceğini bilir ve buna hazırlıklı olursa, olay ta baştan sağ­lam zeminlere oturur ve büyümeye müsait olaylar bile küçük kazalar ve sıynklarla atlatılabilir ya da hiç kazaya, belaya düşmeden alman tedbirlerle kolayca geçiştirilebilir.


Çocuklar konusundaki imtihanımız ise hiç şüphesiz onları iyi yetiştirmek, Allah'ı ve Peygamber'i, dini, Kitab'ı iyi öğ­retmekle ve onlara güzel bir gelecek hazırlamakla başlayıp, birçok konuda ellerinden tutmak, yol göstermekle, yuva kur­makla ve başkalarına muhtaç olmayacak miktarda bir miras bırakmakla, hatta kendilerini geçindirecek bir iş edinmelerini sağlamakla devam eder... Hatta bunlarla da sınırlı de­ğildir diyebiliriz.


Göz bebeğimiz kadar kıymetli olan yavrularımızı sadece küçükken sevip okşamak yetmez. Onları her yönüyle ahlaklı ve bilgili yetiştirmek, Resul-ü Ekrem'in, başlangıçta öğretilmesini tembih ettiği dinin emir ve yasakları ile yüzme, binme ve atıcılığın dışında, Hz. Ali'nin dediği gibi, geleceğe haZırlamak da en önemli görevlerimizdendir.Aksini söylemeye bile hacet yoktur, ama bunları yapmadığımız ve kendi başla­rına sokağa bıraktığ ımız takdirde onların nasıl yetişeceği herkesçe malumdur. Hırsız, katil, kapkaççı, tinerci vs... Böyle olunca biz de onlarla olan sınavımızı kaybetmiş olacağız...

Arif Arslan-Kulluk ve İmtihanYazar: Arif Arslan

_________________
EĞİL KULAK VER CEDDİNE!...
TÜRK'E KEFEN GİYDİRMEK HANGİ İTİN HADDİNE!...
VATANI BÖLMEK İSTEYEN O İTLERE İNAT!...
ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ!...
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!!!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Eşler Birbirleriyle Denenir
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
forum.intikal_turkey :: Genel Kültür & Sanat :: Anne Baba Çocuk-
Buraya geçin: