forum.intikal_turkey
Moderatör aLımLarı BaşLamıştır ArkadaşLar
duyruLar Kısmına Başvu YapıLacaktır...

intikal_turkey

SaygıLarımLa...
forum.intikal_turkey
Moderatör aLımLarı BaşLamıştır ArkadaşLar
duyruLar Kısmına Başvu YapıLacaktır...

intikal_turkey

SaygıLarımLa...
forum.intikal_turkey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum.intikal_turkey

forum

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Besmele-i şerifenin hikmetleri

YazarMesaj
irem

irem

Aktiflik :
Besmele-i şerifenin hikmetleri  Left_bar_bleue10 / 99910 / 999Besmele-i şerifenin hikmetleri  Right_bar_bleue

Besmele-i şerifenin hikmetleri  Empty
MesajKonu: Besmele-i şerifenin hikmetleri    Besmele-i şerifenin hikmetleri  Icon_minitimeÇarş. Ağus. 04, 2010 3:11 am

--------------------------------------------------------------------------------

BESMELE ÇEKENE 700 SENELİK NAFİLE İBADET SEVABI

Rivayette:
"Kim besmeleyi çekerse Allah Teala o kimse için yedi yüz senelik nafile ibadet sevabı yazar. ''

BESMELENİN HER HARFİ İÇİN 4000 SEVAP

İbn-i Mes'ud (r.a.)'dan:
"Her kim Besmele-i Şerifi okursa Cenab-ı Ecelli ve Ala her harfi için o kimseye dört bin sevap yazar dört bin günahını affeder dört bin derecesini yükseltir."
--------------------------------------------------------------------------------

BESMELE-İ OKUYAN CEHENNEMDEN AZAD OLUR

Cenab-ı Ecelli Alâ İsa (a.s.)'ya vahyederek buyurur ki:

"Ey Meryem'in oğlu sana eminlik ayeti olarak hangi ayeti indirdim biliyor musun?"
İsa (a.s.):
"Bilmiyorum yâ Rabbi" der. Cenâb-ı Ecelli Alâ:

"Sana eminlik ayeti olarak Bismillâh'ı indirdim. Gecende gündüzünde seferinde dönüşünde oturmanda kalkmanda yemende içmende ve bütün hallerinde devam et. Kim Rubûbiyyetime yâkînen iman eder amel defterinde sekiz yüz besmele olursa o kulumu cehennemden azad eder cennetime koyarım." buyurur.

BESMELE-İ OKUYAN MAHŞER YERİNE GELDİĞİ VAKİT

Peygamberimiz buyuruyorlar ki:
"Dünyada besmele-i şerifi çeken bir kavim mahşere gelir onların sevapları günahlarından ağır gelir. Bunları gören diğer ümmetler; "Bunların sevabı ne kadar ağırdır." derler onlara denir ki; "Bunlar her sözlerinde Allah Teala'nın ism-i âlisi olan besmeleyi çekerlerdi." Eğer terazinin bir kefesine besmele-i şerife diğer kefesine semalar yerler ve bunların içinde bulunanlar konsaydı besmele-i şerife ağır gelirdi. Cenabı Ecelli ve Ala bu ümmetin her belâdan korunması için bir emniyet her hastalıktan korunması için bir deva şeytanın şerrinden korunması için bir kale kılınmıştır. Yere geçmekten yangından sîmanın değişmesinden besmele hürmetine muhafaza kılmıştır. Okumaya devam ediniz. Besmele ile Celâl ve kerem sahibi olan Rabbinize yaklaşınız."

BESMELE-İ OKUYANA DAĞLAR TAŞLAR TESPİH EDER

Diğer rivayette Allah Resulü (s.a.v.) şöyle buyuruyorlar:
"Her kim besmele-i şerifi itikadı sahîha ile okursa onunla birlikte dağlar teşbih ederler."

Diğer rivayette:

"Bir kul besmeleyi çektiğinde cennet: "Lebbeyk Allâhümme sa'deyk ey Rabbim senin falanca kulun "Bismillah..." dedi. Sen o kulunu cehenneminden uzaklaştırıp cennetine idhal eyle der. " buyurmuşlardır.

BESMELE-İ ŞERİF-İ HAPİSTE OKUYAN OLURSA

HAPİSTE OLAN ÜÇ GÜN ÜÇ GECE VE GÜNDÜZLERİ 1000 er defa okursa bağlı olsa bile Allah ın izni ile kurtulur.

BESMELE-İ ŞERİFE HASTAYA YAZILIP İÇİLİRSE

Bir bardağa (40) defa yazıldıktan sonra Zemzem suyu ile yazı imha edilir hastaya içirilirse Allah Teala şifa ihsan eder.
Doğumu zor yapan kadına içirilirse Allah'ın izni ile çocuğunu sağlıklı bir şekilde doğurur.

BESMELE-İ ŞERİFE KIRK GÜN OKUNURSA

Temiz bir kalb ile kırk gün sabah namazından sonra (20)'şer defa okursa Cenab-ı Ecelli ve Alâ okuyanın kalbini sırlarla doldurur. Kainatta meydana gelen her şey rüyada kendisine gösterilir.

BESMELE-İ ŞERİFE MAHSULUN ÇOK OLMASI İÇİN OKUNUR

Bir kağıda (101) defa yazılır da ziraat yapılan yere gömülürse mahsulü bol bütün afatlardan mahfuz bereket hâsıl olur.

BESMELE-İ ŞERİFE OLDUĞU DAĞLAR HAREKETE GEÇER

"Besmele-i Şerife indirildiği vakit azamet ve esrarından dolayı büyük dağlar harekete gelip sallandılar. Yedi kat semâ ve yedi kat yerler hareket etti. Cinniler yüzleri üzerine düştü besmele-i şerîfenin büyüklüğünden felekler harekete geldi. Adem (a.s.) yaratılmadan beşyüz sene evvel Alem-i ervahta alnına yazılmıştı. Cebrail (a.s.) İbrahim Aleyhisselam'a indiği vakit kanadına yazılmıştı. Musa (a.s.)'nın âsâsı üzerine yazılmıştı. Eğer yazılı olmasaydı deniz ikiye ayrılmazdı. Beşikte iken konuşan İsâ (a.s.)'nın diline yazılmıştı. Besmele hürmetine ölülerle konuşur dilsizleri dile getirir alaca hastalığını şifaya kavuştururdu. Besmele-i şerife Süleyman (a.s.)'ın mühründe yazılıydı."

BESMELE-İ ŞERİFE OKUNUR EVDEN ÇIKILIRSA

Enes b. Mâlik (r.a.)'den rivayet edilmiştir: "Her kim evinden çıktığında:Bismillâhi tevekkeltü alellâhi lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh derse ona melekler tarafından muhafaza olundun denir. Şeytan ondan uzaklaşır" buyurmuşlardır.

BESMELE-İ ŞERİFE TİCARETHANEYE ASILIRSA

Eğer ticarethaneye aşılırsa bereketi ve ticareti ziyadeleşir. Zalimlerin şerrinden korunur.

BESMELE-İ ŞERİFE UNUTKANLIĞA KARŞI OKUNURSA

Unutkan olan kimse bir bardak suya (113) defa okur içerse unutkanlığı gider işittiğini unutmaz.

BESMELE-İ ŞERİFE YATARKEN OKUNURSA

Kim besmeleyi yatacağı vakit (21) defa okursa o gece şeytanın şerrinden hırsızın şerrinden ansızın ölmekten muhafaza olunur.

BESMELE-İ ŞERİFE YAZILIR EVE ASILIRSA

Geceleri korkup bağıran çocuk üzerine (21) defa yazılıp aşılırsa korku zail olur.Bir kağıda (35) defa yazılıp eve aşılırsa şeytan ve cin giremez. Aynı zamanda evin bereketi çoğalır

BESMELE-İ ŞERİFE ZALİME KARŞI OKUNURSA Besmele zalime karşı (50) defa okunursa Allah Teala o zalime korku verir şerrinden emin olunur.

-------------------------------------------------------------------------------
BESMELE-İ ŞERİFE DEN CENNET IRMAKLARI ÇIKAR Resulü Ekrem buyurdu:
"Miraca çıkarıldığım gece bütün cennetler bana arz olundu. Ben orada dört tane ırmak gördüm. Rengi kokusu hiç bir vasfı bozulmayan sudan ırmaklar tadına halel gelmeyen sütten ırmaklar içenlere lezzet veren şarapdan ırmaklar süzme baldan ırmaklar. Cebrail'e:
"Bu ırmaklar nereden çıkar ve nereye akar?"
dedim.
Cebrail:
"Bu ırmaklar Havz-ı Kevser'e akar nereden çıktığını bilmiyorum. Rabbına dua et asıl kaynağını sana göstersin." dedi."

Bunun üzerine Rabbıma niyazda bulundum. Bir melek gelerek bana selam verdi ve dedi ki:
"Yâ Muhammed gözlerini kapat!" Ben de gözlerimi kapattım.

Melek bana:
"Gözlerini aç" dedi. Gözlerimi açtığımda bir ağacın yanında idim. Orada beyaz inciden yapılmış bir kubbe gördüm. Kapısı kırmızı altından idi. Eğer dünyanın içinde bulunan cinler ve insanların hepsi o kubbe üzerine konulsa büyük bir dağ üzerine konan kuşun misli veya denize atılan bir taşın büyüklüğü kadar olurlardı. O dört tane ırmağın o kubbenin altından aktığını gördüm. Oradan ayrılacaktım. Melek bana:
"Niçin kubbenin içine girmiyorsun? " dedi. Ben: "Nasıl girebilirim kapısı kilitlidir." dedim.

Melek bana:
"Onun anahtarı Bismillâhirrahmânirrahıym'dir.dedi.
Kapıya doğru yaklaştım ve Bismillâhirrahmânirrahıym dedim. Kilit açıldı içeriye girdim. Bu ırmakların kubbenin dört köşesinden çıktığını gördüm. Oradan dışarıya çıkacağımda melek bana:

"Yâ Muhammedgördün'.mü?"dedi. "Gördüm." dedim. "İkinci defa bak" dedi. Baktım ki Bismillâhirrahmânirrahıym kubbenin dört köşesine yazılmış. Su ırmağı besmelenin mîm'inden süt ırmağı lafza-i celal'ın hâ'sından şerâb ırmağı Rahmân'ın mîm'inden bal ırmağı rahıym'in mîm'inden çıktığını gördüm. O zaman anladım ki bu dört ırmağın asıl kaynağı besmeledir.

Allah Teala buyurdu:
"Yâ Muhammed ümmetinden kim beni bu isimler ile zikreder ve samimi bir kalp ile Bismillâhirrahmânirrahıym derse ona bu ırmaklardan içireceğim."

Ve Allah Teala o kulunu kendi tarafı ilâhiyesinden büyük bir ecirle mükafatlandıracaktır.

BESMELE-İ ŞERİFENİN BAZI SIRLARI *Her muradın olması için Besmele-i Şerife yedi gün (786)'şar defa okunur.
*Her çeşit afetten hırsızdan yangından ve ani ölümden korunmak için yatarken (21) defa okunur.
*Düşman ve zalim kimseden korunmak için yüzüne karşı (51) defa okunur.
*İnsanın ummadığı yerden rızka nail olması için güneş doğarken güneşe karşı (600) defa Besmele ve Salavat-ı Şerife okunur.4
*Başkasının sevgisini kazanmak için (786) defa bir bardak suya okunarak yedi sabah içirilir.
*Vesveseden kurtulmak için (786) defa bir bardak suya okunarak yedi sabah içilir.
*Şuurunu kaybeden kimseye (786) defa suya okunarak yedi sabah içirilir.
*Ezber gücüne sahip olmayan için (786) defa suya okunur yedi sabah güneş doğarken içirilir.
*Kalb gözünün açılması için sabah namazından sonra (2500) defa okunur.
*Bir kağıda (35) defa yazılır eve aşılırsa her türlü serden korunur.
*Ticaretin verimli olması için (35) defa yazılarak ticarethaneye asılır.
*Muharrem ayının birinci günü (130) defa yazılarak üzerinde taşıyan kimse hayat boyu kötülüklerden korunur.
*Kurşuna Besmele-i Şerife yazılır oltaya bağlanırsa av çok olur.
*(14) gün oruç tutulur ve o müddet içinde her namazın arkasından (1000) defa okunursa ruhanilerle görüşülür.
*Hastalıktan korunmak için (190) defa yazılarak taşınır.
*Yedi badem üzerine (er-Rahıym) ism-i şerifi yazılır. Her bademe (31) defa da Besmele-i Şerife okunur ve kime yedirilirse aralarında sevgi meydana gelir.

* Rivayete göre Mansur b. Ammar yolda giderken üzerinde besmele yazılı bir kağıt parçası buldu. Yerden aldı ve bir yere koymak istediyse de temiz bir yer bulamadı ve tekrar ayak altına düşmemesi için bu kağıdı ağzında çiğneyerek yuttu. Hadisenin olduğu günün gecesinde enteresan bir rüya gördü. Rüyasında birisi kendisine şöyle sesleniyordu:
"O besmele yazılı kağıda saygından dolayı Cenabı Hakk sana hikmetlerinin kapısını açtı. Seni ilim ve hikmetiyle doldurdu.
Gerçekten de Mansur b. Ammar uyandığında ilim ve hikmetle adeta dolu halde idi. Bu rüyadan sonra hayatının sonuna kadar çevresine ilim ve hikmet saçmaya devam etti.
BESMELE-İ ŞERİFENİN FAZİLETİ Besmele'nin fazileti hakkında bazı alimler şöyle buyurmuşlardır:
"Her gün besmele-i şerifeyi yüz elli defa okumayı adet haline getiren kimseye Allah Teala ilmin gizli tarafını öğrenmeyi muvaffak kılar."
Hazreti Ali (r.a.) buyurdu ki:
"Besmele ile Fatiha-i Şerife hakkında kitap yazmak isteseydim yetmiş deve yükü kitap yazardım. "

BESMELE-İ ŞERİFEYİ ÇEKENE ANSIZIN BELA GELMEZ Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyorlar ki: "Her kim sabahleyin:
Bismillâhillezî lâ yadurru measmihî şey'ün fil ardı ve lâ fıs semâ' ve hüves semiy'ul aliym.
akşama kadar ansızın bela gelmez.Akşamleyin sabaha kadar birden bela gelmez.

BESMELE-İ ŞERİFE ÇEKEN AZAD OLUR Cenab-ı Ecelli Alâ İsa (a.s.)'ya vahyederek buyurur ki:
"Ey Meryem'in oğlu sana eminlik ayeti olarak hangi ayeti indirdim biliyor musun?"

İsa (a.s.):

"Bilmiyorum yâ Rabbi" der. Cenâb-ı Ecelli Alâ:

"Sana eminlik ayeti olarak Bismillâh'ı indirdim. Gecende gündüzünde seferinde dönüşünde oturmanda kalkmanda yemende içmende ve bütün hallerinde devam et. Kim Rubûbiyyetime yâkînen iman eder amel defterinde sekiz yüz besmele olursa o kulumu cehennemden azad eder cennetime koyarım." buyurur.
-------------------------------------------------------------------------------------------
BESMELE-İ ŞERİFEYİ YAZAN KİŞİ MAFİRET OLUR
İmâm-ı Zendüstî'nin Ravza'sında şu hadis nakil olunmuştur

"Kim besmeleyi yazarsa mağfiret olunur." Yine bir hadis-i şerifte:

"İndirilen kitapların içindekilerin tamamı Kur'an'ın içindedir. Kur'an'ın içindekilerin tamamı Fâtiha'nın içindedir.
Fatiha'da bulunanların tamamı besmelenin bâ'sındadır. " buyurmuşlardır
* Hasan (r.a.) buyurdu:
"Kim kalemi eline alır da besmele-i şerifeyi aşk ve şevkle yazar hürmette de kusur etmezse cennete girer."
"Besmele-i Şerife yapılan bir büyü üzerine (487) defa okunursa büyü bozulur."
"Dilek veya bir haceti olan tam bir iman ve sadakat içinde besmeleyi okuyup hacetini Cenabı Allah'tan isterse dilek ve haceti Allah'ın izni ile gerçekleşir."
Besmele'nin fazileti hakkında bazı alimler şöyle buyurmuşlardır:
"Her gün besmele-i şerifeyi yüz elli defa okumayı adet haline getiren kimseye Allah Teala ilmin gizli tarafını öğrenmeyi muvaffak kılar."
Hazreti Ali (r.a.) buyurdu ki:
"Besmele ile Fatiha-i Şerife hakkında kitap yazmak isteseydim yetmiş deve yükü kitap yazardım. "

Besmele-i şerifenin hikmetleri
1 sayfadaki 1 sayfası